Schremmer Solutions Zrt. - Víz alatti plazma technológia
17374
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-17374,page-child,parent-pageid-16347,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Víz alatti plazma-technológia /UWPT/

A víz alatti plazma-technológia /UWPT/ a világon egyedülálló, teljesen új oxidációs eljárás, melynek segítségével szennyvizek oldott, vagy kolloid állapotú szerves alkotói bonthatók el. A szerves szennyezők elbontása közvetlenül az oldat, vagy a heterogén vizes rendszer belsejében – az abba bemerülő elektród/elektródok felületén villamos áram által létrehozott szuper kondenzátor pillanatszerű kisülése során létrejött – termikus-, elektromos plazma zónában következik be.

A technológia egyik alapvető előnye, hogy a tisztítási folyamat során a szennyvizet nem kell elpárologtatni, így a hagyományos desztillációs elválasztást, majd égetést alkalmazó eljárásokhoz képest jóval alacsonyabb az energiafelhasználása.

Energetikai szempontból a hagyományos plazma technológiákkal szemben más előnyökkel is rendelkezik.

  • Nem szükséges a kezelendő anyagot ionizálni.  Az ionok rekombinációja során nemkívánatos toxikus anyagok keletkezhetnek: cián, dioxin, stb. Ezeket csak bonyolult mosóberendezésekkel lehet eltávolítani a kilépő gázokból.
  • A szerves anyagok víz alatti roncsolása során a szerves szennyezőkből szén-dioxid, nitrogén és víz képződik, miközben az oldat szervetlen sótartalma nem változik.
  • Sok esetben a bontást elég addig a szintig folytatni, amíg a kezelendő vizes rendszer organikus toxicitását elveszti és a kezelt oldat biológiailag tisztíthatóvá válik.
  • Az eljárás segítségével a halogén-, kén- és foszfortartalmú szerves anyagok is elbonthatóak.
  • Az eljárás során nincs szükség flokkulálószerek alkalmazására.

A víz alatti plazma-technológia alkalmazásával a szennyvizek kémiai oxigénigénye (KOI) gyakorlatilag nullára csökkenthető. Az oxidációt a plazma által generált magas oxidatív potenciállal rendelkező gyökök végzik. A technológia akkor alkalmazható, ha a kezelendő szennyvíz elektromosan vezető, vagy vezetővé tehető, ez az esetek túlnyomó többségében teljesül.

Az eljárás alapjait az 1970-es évek elején, Schremmer István találta fel. Az 1990- es évek végén Tilky Péter feltaláló társával dolgozta ki az ipari környezetben is alkalmazható berendezést. Ezt 2001-ben „Eljárás és berendezés elektromosan vezetőképes, vizes hulladékoldatok szervesanyag-tartalmának víz alatti elbontására” címen és 224394 lajstromszámon először Magyarországon szabadalmaztatták.

Schremmer István kutatói hitvallása a folyamatos fejlődés és fejlesztés szükségessége, ezért a találmányt – annak hatékonysága növelése érdekében – a SCHREMMER SOLUTIONS ZRT. keretein belül folyamatosan fejleszti kollégáival.

1,6 MW-os víz alatti plazma berendezés vízben oldott kobalt-60-EDTA komplex bontására a Paksi Atomerőmű Zrt.-ben.

Félüzemi kísérleti berendezés, mely a Dél-Koreai Villamosipari Kutatóintézet (KEPRI) számára készült.

Az elektromos plazma zóna váltóáram hatására keletkezik a folyadékba merülő elektródok felületén. Mivel a frekvencia 10 Hz fölötti, elektrokémiai reakciók nem játszódnak le, így durranógáz sem képződik. A szennyvízben oldott szerves anyagok a magas hőmérséklet, a plazma UV sugárzása és a keletkező OH gyökök együttes hatására bomlanak el. A bontás hatékonysága fokozható gyökképző oxidálószerek, így pl. hidrogén-peroxid adagolásával. A klasszikus, gázfázisban létrehozott egyenáramú ívplazmákkal ellentétben a víz alatti plazmakezelés során csak az atom-atom kötések bomlanak fel.

A víz alatti plazma-technológia energiaigénye

A szerves anyagok bontása során a szennyvizet nem kell elpárologtatni, ezért az energia felhasználás a desztillációs eljárásokhoz képest jóval alacsonyabb. Természetesen minden egyes, konkrét esetben a kezelés energiaigénye függ a berendezés kapacitásától, a kiindulási és célkoncentrációktól. Egy 50 Hz-en üzemelő berendezés áramfogyasztása megközelítőleg 0,9 kW*óra/liter, ha a kezelt szennyvíz kémiai oxigénigénye a kezelés során 10 000-ről 100-ra csökken. A jelenlegi fejlesztés célja olyan megoldások kidolgozása, amellyel villamosenergia-igény nagymértékben csökkenthető, a reakció gyorsítható.

D3S_1674

Paksi Atomeromű Zrt.

Vas-EDTA tartalmú oldatok EDTA tartalmának eltávolítása. Fe-EDTA tartalmú bórsavas oldatok az atomerőműi primerköri gőzfejlesztők tisztítása során keletkeznek. A G.I.C. Kft. a 2000-ik év végéig 2000 köbméter ilyen radioaktív oldatot kezelt sikeresen.

A Kobalt-60 izotóp eltávolítása a kobalt-60-EDTA komplexek bontásával, majd a kobalt-hidroxid szűrésével valósul meg. A szennyvíz kezdeti kobalt-60 aktivitása 20 000 Bq/liter, a kezelés során ez az aktivitás 100 Bq/liter alá csökken. Eljárásunk – a folyadék állapotú radioaktív hulladék-feldolgozási technológia részeként – lehetővé teszi a tárolandó radioaktív hulladék mennyiségének radikális csökkentését. Aminek következtében az elhelyezési költségek a töredékére csökkennek.

mol-submers-pic

MOL Nyrt., Százhalombatta

MEROX folyadék merkaptán tartalmának eltávolítása. A szennyvíz kezdeti KOI-ja 200 000 körüli, mely a plazmakezelés után 50-re csökkenthető.

Szennyvizek metanol-tartalmának eltávolítása. Kezdeti KOI: 20 000, kezelés utáni KOI 50. A berendezés havária jelleggel üzemel.

< 1,6 MW-os víz alatti plazma berendezés vízben oldott kobalt-60-EDTA komplex bontására a Paksi Atomerőmű Zrt-ben.

CIPLA gyógyszergyár, India

Összetett gyógyszergyári szennyvíz kezelése.

Kezdeti KOI: 5 800. A KOI a kezelés után a kimutathatósági szint alá, gyakorlatilag nullára csökkent.

Nitrofenolok eltávolítása hadiipari szennyvizekből

A szennyvíz kezdeti nitrofenol tartalma 6 524 ppm volt, mely víz alatti plazma–technológia alkalmazásával a kimutatási határ alá csökkent.

D3S_1683
  • Atomerőművek
  • Nukleáris ipar
  • Szénhidrogénipar
  • Vegyipar
  • Gyógyszeripar
  • Élelmiszeripar
  • Környezetvédelmi ipar
  • Veszélyeshulladék égetők (folyékony)
  • Vegyészeti és gyógyszer laboratóriumok
  • Biológiai- és vegyifegyver megsemmisítő laboratóriumok
  • Kórházak és rendelőintézetek folyékony veszélyes hulladékát megsemmisítő egységek
  • Egyetemi és kutatóintézeti laboratóriumok folyékony veszélyes hulladékát megsemmisítő részlegek
szaszavinc-6_keskeny
Denuncian pobladores que los desbordes de agua sulfuradas por parte de la mina ya  han estado sucediendo en años anteriores.
ludwig_paks1
föld

EKO 2005 Innovációs Környezetvédelmi Verseny nemzetközi és magyarországi döntőjének kettős fődíja. “Víz alatti plazmaberendezés veszélyes anyagok ártalmatlanítására”.

EKO2005muremek_web
EKO2005mestere_web
EKO2005_diploma_en

XIV. Magyar Innovációs Nagydíj Pályázat elismerése; “LWG-101-25 típusú mobil, víz alatti plazmaberendezés” című innovációért”.

XIV.INNOVACIOS_web

A IX. Magyar Innovációs Nagydíj Pályázat, Kiemelt Elismerése. “Híg Fe-EDTA tartalmú radioaktív vizes oldat EDTA tartalmának elbontása víz alatti plazmával”.

IX.INNOVACIOSweb


English